loading...
Zamknij wpis

Przesłanie J. E. Ks. Biskupa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Emigracji Polskiej

Pragnę bardzo serdecznie pozdrowić wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli do domu naszej Jasnogórskiej Pani, Matki i Królowej, by uczestniczyć w 33. Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy. Ze szczególnym pozdrowieniem zwracam się do tych z Was, którzy przybyli spoza granic naszego kraju. Wyrażam wielką wdzięczność i uznanie organizatorom tego modlitewnego spotkania: Księżom Chrystusowcom i Siostrom Misjonarkom Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Z gorącym pozdrowieniem i podziękowaniem zwracam się do ks. bp Stanisława Stefanka, przewodniczącego liturgii Eucharystii.

 

Kochani!

Tegoroczna pielgrzymka przypada w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ona tak bardzo była i jest ukochana przez Polonię. Mogę się o tym przekonać niemal na każdym kroku przy okazji wizyt duszpasterskich. Niezatarte wrażenie pozostawiła w mojej pamięci niedawna wizyta w Brazylii, gdzie mający polskie korzenie przyznawali się, że nie potrafią mówić po polsku, ale Polskę noszą w sercu. Zawierzając zatem naszych rodaków – emigrantów Królowej Polski, módlcie się, by mimo oddalenia od Ojczyzny, pamiętali o niej, dbali o jej dobre imię, a nade wszystko w duchu patriotycznym wychowywali swoje dzieci. Naszej Matce i Królowej polecajcie w gorącej modlitwie Polskę, by panowały w niej takie warunki, które zachęcą wielu z naszych braci i sióstr do powrotu na ojczyzny łono, do grona swoich najbliższych.

W duszpasterstwo polonijne wpisana jest posługa na rzecz umacniania i pogłębiania patriotyzmu, albowiem być chrześcijaninem oznacza być patriotą. Dlatego korzystam z okazji, aby podziękować duszpasterzom Polonii: księżom, siostrom zakonnym oraz wspierającym ich osobom świeckim za każdy przejaw troski o tożsamość polską wśród naszych rodaków. Czyńcie to nadal, biorąc wzór ze Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda, o którym tak mówił inny wielki duszpasterz Polonii, ojciec Ignacy Posadzy: „Ks. Prymas był Polakiem w wielkim stylu. Wielkim swoim sercem z entuzjazmem ogarniał wszystko co polskie. W uniesieniu radosnym przeżywał wszelkie przejawy tej polskości w najtajniejszych głębiach swej polskiej duszy. (…) Panowała w nim harmonia doskonała między powszechnością katolicyzmu a miłością Ojczyzny, miłością Polaków, w kraju i tych za granicą państwa” /31 stycznia 1956/.

Drodzy Pielgrzymi!

Otaczam Was modlitwą i pasterskim błogosławieństwem, prosząc także o memento modlitewne w intencji mojej duszpasterskiej posługi dla Polonii. Wraz z Wami zanoszę gorący śpiew przed jasnogórski tron Królowej Polski: „Miej w opiece naród cały, Maryjo”!

 

                                                                                    bp Wiesław Lechowicz                 

                                              Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Warszawa, 7 października 2018 r.